قبرس شمالی در تقاطع سه قاره واقع شده است و سومین جزیره بزرگ مدیترانه می باشد که در 40 مایلی جنوب ترکیه در نزدیک ترین نقطۀ ساحلی قرار دارد و از سیسیلی ، شارد ، کورسیکا و کرت کوچکتر است . قبرس شمالی منطقۀ 1357 مایلی را با بیش از نیم مایل به سمت خط ساحلی دربردارد. قبرس در سال 1974 به دو بخش مستقل تقسیم شد . این اتفاق باعث بوجود آمدن تفاوتهای فرهنگی و در نتیجه اختلافات همگانی شد که بمدت 11 سال به طول انجامید (به تاریخ مراجعه شود).
قبرسی های یونان در بخش جنوبی و قبرسی های ترکیه در بخش شمالی قبرس قرار دارند که با مرزی به نام “خط سبز” تفکیک شده اند که تا لفگوشا (نیکوزیا) کشیده می شود . و پایتخت قبرس شمالی و جنوبی را به دو بخش تقسیم می کند . درحال حاضر پنج تقاطع مرزی وجود دارد که 24 ساعته برای عبور و مرور شهروندان باز است.

پنج منطقه :

قبرس شمالی مناطق مشخص و مجزایی دارد که تجارب بی نظیری برای هر فرد بوجود می آورد

▪ گوزل یورت و درختستان مرکبات در غرب.
▪ شهر بندری گیرنه که درمنطقه شمال در پشت تپه های چوبی جذاب وکوههای پنج انگشتی قراردارد.
▪ گارپاز پان هندل تماشایی انگشتی شکل در شرق در منطقه اسکله .
▪ “موزۀ صحرایی” گازیماگازا (فاماگوستا) در شرق خط ساحلی و محوطه اش قرار دارد.
▪ لفگوشا (نیکوزیا) شهری جذاب و سیاحتی می باشد و در واقع تنها شهر باقیمانده ای است در غرب تقاطع مرزی پس از تقسیم بندی . عبور و مرور از این شهر برای تمام شهروندان بدون محدودیت باز است.

جذابیت های جغرافیایی

جغرافیای قبرس شمالی با ترکیب بی نظیری از سواحل ، دشتها وکوه ها توصیف می شود و خط ساحلی شمالی که در پشت گیرنه یا سلسله جبال بسپارماک ( پنج انگشتی )قرار دارد.
با تپه های چوبی و قله های با شکوهی از سنگ آهک ناهموار که مشابه پرده تئاتری است که بلند ترین آنها کوه سلویلی به ارتفاع 3357 فوت می باشد. تپه های کوتاهتر و زمین های پست که با گیاهان سبز و شاداب سرزنده هستند ، انواع پرندگان نایاب و حدود 19 نوع گیاهان طبیعی که در مدیترانه بی همتا است ، سواحل شنی و غارهای صخره ای که در ساحل کشف شده اند به سمت شرق جزیره ، ارتفاع سلسله کوههای پنج انگشتی کم می شود بطوریکه به منطقه معروف “کارپاز” یا “پان هندل” می رسد.
منطقه جذاب انگشتی شکل ، تپه های گرد و خلیج های کوچک شنی از بین رفته که سوریه را نشان می دهد . به سمت جنوب سلسله کوههای پنج انگشتی “دشت مسوریا” و لفگوشا پایتخت قبرس قرار دارد و یکی از مراکز مهم دیگر گوزل یورت در غرب ، شهر پر رفت و آمد گیرنه در شمال و گازیماگازا دومین شهر پررفت وآمد که در شرق واقع شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست